Andělské hody a lidový košt burčáků a místních specialit

centrum města a jeho okolí /

Andělské hody patří nepochybně k nejvyhledávanějším akcím ve Veselí nad Moravou. V září ožije Veselí folklorem, lidovými tradicemi, cimbálovými muzikami, koštem burčáku a místních specialit. Na lidovou notu se Veselané mohou naladit při zahájení výstavy Josefa Tomečka s názvem Folklor v Městské galerii Panský dvůr s Horňáckou muzikou Petra Mičky. S hody je již tradičně spjato několik akcí a doprovodních aktivit. V rámci posezení na Panském dvoře s Radošovem se již představili letošní stárci. Stárci budou provázet všemi tradičními úkony spjatými s přípravou hodů. S chasou vyberou a přichystají máj, budou chodit zvát na hody, společně se Souborem lidových písní a tanců Radošov připraví také kurz lidového tance pro veřejnost. Hlavní přípravy na hody i s doprovodním programem proběhnou v pátek 27. září, kdy se nazdobí a postaví máj. V sobotu se pak můžeme těšit na lidový košt burčáku a místních specialit, husí hody, kolotoče, krojovaný průvod a bohatý kulturní program s mnoha hosty jiných folklórních souborů. Nebude chybět ani tradiční večerní hodová zábava v kulturním domě. Poslední hodový den bude neděle 29.září, kdy se dočkáme slavnostní hodové mše, zpívání před kostelem a také hodového koncertu komorní hudby v atriu Městského úřadu.

 

ZAJÍMAVOST – v rámci příprav máje se uskuteční beachvolleybalové utkání stárků u Panského dvora (Pátek 27.9. v 15 hodin)

 

 

8. září – 29. října

JOSEF TOMEČEK – FOLKLOR

Městská galerie Panský dvůr, vernisáž 8. září v 16 hodin

Výstava vznikla u příležitosti nedožitého 90. výročí narození autora. Zachytává průřez tvorbou malíře Josefa Tomečka, pocházejícího z Vnorov, později působícího ve Veselí nad Moravou. Byl zakládajícím členem Skupiny pěti. Autor se ve své tvorbě soustředil převážně na figurální malbu a kresbu s folklorní tematikou Slovácka.

Vernisáž výstavy proběhne 8. září 2019 v 16 hodin za doprovodu Horňácké muziky Petra Mičky.

 

 

PÁTEK 20. září

18 hodin, Panský dvůr

Kurz lidových tanců pro veřejnost ("veselské" a "danaj")

SLPT Radošov, FS DANAJ, CM Fraj

Letošní rok se pod vedením folkloristú ze Souboru Lidových písní a tanců Radošov a ze souboru Danaj seznámí návštěvníci nejen s veselským tancem „sedlácká“ ale i se strážnickým lidovým tancem „danaj“. Po lekcích následuje beseda u cimbálu s CM Fraj

 

 

PÁTEK 27. září

15:00 / Panský dvůr

Beachvolleybalové utkání stárků

 

16:00 / Panský dvůr

Příprava máje a hodových ozdob

 

17:30 / náměstí Míru

Stavění máje za doprovodu: DH Konúpci, SLPT Radošov, CM Fraj, DFS Štěpnička, Veselský mužský sbor Následovat bude beseda u cimbálu s CM Fraj.

 

 

SOBOTA 28. září

9:00 / náměstí Míru

Lidový košt burčáku a místních specialit, husí hody

Mezi pozvanými stánky jsou kromě mnoha vinařů soutěžících o nejlepší burčák (návštěvníci si mohou zakoupit skleničku s hlasovacími lístky v Infostánku) také stánky s tradičními pochutinami jako báleše, patenty, medovníky, trdelníky. V stáncích budou prodávat i Nositelé Tradic Slovácka své řemeslné výrobky. A jak jinak, bude zde mnoho jídla, nápojů a pražírna kávy. Malí návštěvníci se potěší jistě kolotočům.

 

Kulturní program:

9: 30 Fčeličky

11:00 Korjen

13:00 Dechová hudba ZUŠ pod vedením Jiřího Štici

14:00-16:00 Hostující soubory

MPS Malina z Kozojídek, MaŽS Sponek ze Vnorov, ŽPS Jahoda Kozojídky, Mužský sbor z Malé Vrbky, Valašská pěvecká skupina Surovbo drevo s tanečníky, HFS Kuželovjan

 

12:00

Vyzvedávání stárky, stárka a chasy

12:30 Milokošť u kapličky

13:30 Zarazice u kapličky

 

16:00 / náměstí Míru

Krojovaný průvod městem

Trasa průvodu: od kina Morava - Nár. Mučeníků - ul. Komenského - radnice - kostel - tř. Masarykova - ul. Svatoplukova - nám. Míru

Pochod všech krojovaných se zdobenými povozy spolu s dalšími doprovázejí dechové hudby (Konúpci a Šohajé) a cimbálové muziky. Průvod se zastavuje u radnice pro hodové právo a u kostela pro požehnání. Všichni se vracejí na náměstí Míru, kde se ještě v krátkém defilé představí všechny domácé i hostující soubory.

 

17:30-19:00

Vylosování nejlepšího burčáku + folklorní program na náměstí

Stárci a starosta města Veselí vyhlašují nejlepší burčák, vítězný vinař a vylosovaný divák, který hlasoval správně, obrží cenu.

Program: CM Fraj, FS Štěpnička, SLPT Radošov + Old Stars Radošov, Veselský mužský sbor

 

19:00 / kulturní dům

Hodová zábava

Cimbálová muzika Pavla Múčky ze Strážnice, DH Šohajé, CM Fraj

 

 

NEDĚLE 29. září

10:00 / kostel Sv. Andělů strážných

Hodová mše svatá

 

11:00 / kostel Sv. Andělů strážných

Zpívání před kostelem s DH Šohajé, Veselský mužský sbor, CM Fraj

 

15:00 / atrium městského úřadu

Slavnostní hodový koncert komorní hudby

(Jiří Pospíchal – housle, Petr Gablas – cimbál)

Partneři

Veselí nad Moravou Základní Umělecká Škola Veselí nad Moravou bowl2 kafeč v kine logo Život umělce
logo HRUSKA-01 logo DAT-01 logo DVUR-01 rengl-01 Generali
cr web-01 zahori-01 denik-01 logo-plus Kreslicí plátno 1
rockmax-01 logoTVS-šedé Grafika1